poniedziałek, 30 września 2013

 
 
        
OKO KONIA
 
 
Tak jak u ludzi wystarcza jedno krótkie spojrzenie, aby zradzić naszemu rozmówcy, co myślimy lub czujemy, tak samo oczy konia odzwiercielają jego temperament i cechy charakteru. Zwierzęta złośliwe lub strachliwie mają niespokojne spojrzenie. Duże oczy należą najczęściej do zwierząt z temperamentem, podczas gdy małe, na pół przymknięte oczy wkazują na raczej flegmatyczego konia. Boczne ustawienie oczu pozwala koniowi widzieć dobrze na wszystkie strony. Koń ma dzięki temu znacznie większe pole widzenia niż człowiek i wzrok jego obejmuje rzeczywiście szerszy widnikrąg. Oczy konia nie dają się jednak skierować na jeden określony punkt, tak, że ostrość i trójwymiałowość widzenia są mniejsze. Konie mogą rozróżnić barwy. Rozpoznają onewyraźnie kolor czerwony, żółty, zielony i niebieski. Przypuszczalnie lepiej zielony i żółty (można to wyraźnie zaobserwować podczas zawodów konnych, kiedy koń skacze przez przeszkody).
 
           
                                                                    
                     


                    
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

sobota, 28 września 2013

NOWA STADNINA - CHORZÓW

    Dzisiaj po miesiącu (dłużącym się bardzo) byłam na koniach, bo okazało się, że jest bardzo fajna stadnina w Chorzowie koło zoo i byłam tam po raz pierwszy. Był to piękny, słoneczny dzień.
    W stadninie oprócz około dwudziestu koni są też cztery przyjacielskie psy, trzy owce, kuce i czarna świnka.
     Moja koleżanka Magda pomogła mi przygotować konia (oczyścić kopyta, uczesać, osiodłać).
     Jeździłam dzisiaj na Norgii, pięknej kasztanowej klaczy. Jeździło mi się super!!!
     Wiem, że muszę jeszcze popracować nad galopem...  


wtorek, 24 września 2013


Kiedy? Jak? Gdzie? Odpowiem na te wszystkie pytania jeśli będą dotyczyć koni, a zacznę  od tego kiedy  je udomowiono. Więc, tak samo jak psy, koty itp. ludzie musieli udomowić konie.  Udomowienie koni to ważny wskaźnik, mówiący nam o stopniu rozwoju danej cywilizacji” - mówi dr Alan Outram z Uniwersytetu w Exeter, dowodzący badaniami. – „Udomowienie koni miało długofalowe skutki dla kultury człowieka, zwiększając jego możliwości handlowe i dając mu przewagę na wojnie” – wyjaśnia. Na użycie koni przez ludzi wskazują analizy zachowanych kości tych zwierząt. Zespół zbadał końskie czaszki pod kątem zmian, jakie czyni w nich uprząż (np. wędzidła), a pozostałości naczyń pochodzących z kultury Botai – pod kątem obecności w nich pozostałości końskiego mięsa i mleka. Ślady zostały znalezione, co przesuwa wstecz datę początku ludzko-końskiej współpracy. Lecz nie myślcie sobie, że nie ma koni dzikich (nieudomowionych). Obecnie jest ich bardzo mało. Można je zobaczyć między innymi w USA, Francji. Mongolii, Chinach oraz w Polsce.  

niedziela, 15 września 2013


Co musisz wiedzieć o koniach?


Po pierwsze trzeba wiedzieć czy koń jest szczęśliwy czy też zły, bo to duża różnica. Gdy koń jest szczęśliwy będzie robił wszystko co będziemy chcieli czyli będzie kłusował, galopował i skakał na nasz znak, ale gdy jest zły  będzie nas kompletnie ignorować np. gdy będziemy chcieli kłusować on będzie galopował. Może nam nawet stanąć dęba. Więc istotne jest czy koń jest szczęśliwy czy zły.

 

Jeśli mi nie wierzycie, że nastrój konia jest ważny to zobaczcie ten filmik.